Capego Årsoppgjør - Forhåndsfastsetting
Forhåndsfastsetting (forhåndsligning) når selskap: Ved avvikling / opphør
Skatteetaten behandler skattemeldingen umiddelbart, og venter ikke til årsskiftet (som er fastsettingstidspunktet for alle andre selskaper)
Merk:
- For å sende forhåndsfastsetting for inntekståret 2023, så må du inntil videre benytte Årsregnskap og Skattemelding 2022.
- Du må benytte skjemabasert innsending og derfor bruke Datasystem ID og passord.
- Brukere av vår gamle programvare Skatt kan sende inn forhåndsfastsetting derifra som tidligere (skjemabasert).
- Forhåndsfastsetting for selskaper må sendes fra et system, f eks et årsoppgjørsprogram
Arbeidsgang
For at overføringer skal fungere mellom Årsavslutning og Skatt, må du følge arbeidsgangen nedenfor.
- Årsavslutning 2022 – lagre den som en kopi (denne blir liggende urørt og er din original for 2022).
- Last inn nytt regnskap for 2023 (avviklingsåret) under Innstillinger.
- MERK at du fortsatt arbeider i Årsavslutning for perioden 01.01.2022-31.12.2022, selv om du nå skal importere regnskap for 2023.
- Skatt 2022 – lagre den som en kopi (denne blir liggende urørt og er din original for 2022).
- Oppdater Skatt med avviklingsregnskapet i Årsavslutning.
- Marker på side 1 i RF-1028 at innsendingen gjelder forhåndsfastsetting, og angi hvilket inntektsår forsendelsen gjelder for.
- Send inn Skattemelding under Ferdigstill.